Türkiye’nin Muhteşem Şehirlerinden Birisi Mersin

Mersin Nasıl Bir Şehir ?

Mersin Seyyah - Mersin Resimleri

Mersin Kızkalesi

Mersin‘de hemen her yerde bir tarihi kalıntıya rastlamanız mümkündür. Ünlü Kızkalesi , Soli-Pompeipolis kalıntıları , Esahb-ı Keyf mağarası , Cennet-Cehennemi ile baştan başa bir tarih şehridir.Mersin sahilinin neredeyse tamamını kapsayan Adnan Menderes Blv. ( Sahil Yolu) eşinizle sevgilinizle çocuğunuzla veya köpeğiniz ile dolaşabileceğiniz ve günün stresini atabileceğiniz yegane mekanlardandır.Ayaş, Susanoğlu, Tisan vb. plajları ile yerli turistlerin yoğun ilgisini çeken Mersin Akdeniz ‘ in tüm nimetlerini sizlere sunar.

Deniz, kum, güneş haricinde Kar ve kışı yaşayabileceğiniz tertemiz havalı yaylaları.Mersinde 4 Mevsim Sonbahar , Yağmurlu Sonbahar , İlkbahar ve Yaz şeklindedir. Tüm yıl boyunca güneş enerjisinden faydalanırsınız. Kışın ortasında bile 5dk. güneşin altında durmanız ısınmanız için yeterlidir.Ve tabi ki muhteşem lezzetleri, Kerebiç özellikle kış aylarında tercih edebileceğiniz Mersin‘e has tatlıdır.Mersinden başka şehirlere gidenlerin hediye olarak götürmediği takdirde tepkiye uğrayacağı milli tatlısı.

Mersin’den çıkıp ünü uluslararası olmuş muhteşem lezzeti tantuni. Son zamanlarda tavuklu versiyonu da çıksa da orjinal lezzet olan biftekten vazgeçilmemeli. Not: Tantuni ve Ayranı aynı anda bitirebiliyorsanız gerçek Mersinli olmuşsunuz demektir.Bir akdeniz şehrinden bahsediyorsak balık keyfinden bahsetmemek olmaz. Bunun içinde adres Narlıkuyu iyi bir seçim olacaktır.Yenişehir marinanın kendine has yaşamı, cafeleri, barları, restorantları ve AVM kültürü ile sizi büyüleyebilir.Adına bir festivale de sahip narenciye meyveleri, ( özellikle limon ve portakal ) Mersin‘de her an her yerde karşınıza çıkabilir. D400 karayolunun orta röfüjlerinde portakal ağaçlarına rastlamanız mümkündür.

2013 Akdeniz Oyunları ev sahipliği yapan Mersin spor sever biri için biçilmiş kaftan dır. Türkiye Süperliginde mücadele eden Mersin İdman Yurdu ‘u için Mersin Arena stadyumuna, Mersin B. B. ile basketbol şöleni için Servet Tazegül, bununyanında bocce, yüzme,Tenis, sutopu, jimlastik gibi tüm sportif faaliyetler için imkanlar bulabilirsiniz.Mersinin cennet sayılabilecek koylarına sahip beldesi Akkuyu ‘da yapılan nükleer santral buradaki doğal çeşitliliği bozacağı gibi ülkemiz içinde ciddi sorunlar yaşatabilir. Yetkilileri bu konu hakkında tekrar düşünmeye çağırırken , nükleer enerji yerine yenilenebilir ( rüzgar , güneş ) gibi sistemlere geçilmesi gerektiğini belirtmek isteriz.

 

Bunu Paylaş:

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://girisimcifilozof.com/turkiyenin-muhtesem-sehirlerinden-birisi-mersin/

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.