Kredi Kartımın Sadece Asgarisini Ödersem Ne Olur ?

Kredi kartımın sadece asgarisini ödersem ne olur ?

Kredi kartı hepimizin hayatında belirli bir yer edinmiştir. Öncelikli kullanım alanlarımız alışveriştir. Nakit para yanında taşımadan alışveriş yapabilme kolaylığı sağlayan bu araç aslında amacının dışında kullanıldığından, daha doğrusu bilinçsiz kullanıldığından bir çok mağduriyetlere sebep olmaktadır. Bunların örneklerini televizyon kanallarında görüyoruz.  Bu mağduriyetlerin yaşanmaması için daha bilinçli kullanmamızda fayda var.

Biz size bu yazımızda Kredi kartımın sadece asgarisini ödersem ne olur ? Sorusunun cevap vereceğiz.

ÖNERİLEN YAZI:  Girişimci Nasıl Olurunur ?

Kredi kartı borç ödemesi

Kredi kartının ödemesi sizinde bildiğiniz gibi ay içinde yapılan harcamaların ay sonunda ekstre kesim gününde sonra borcun belirlenmesi ve ödenmesi şeklinde gerçekleşir. Sizin aslında ödemeniz gereken borç o ana kadar yaptığınız bütün harcamalardır. Fakat kredi kartı kullanıcıları ödemede zorluk çektikleri zaman asgari tutar yani biz kartın borcunu tamamen kapatmasak dahi kartı kullanabilmek için ödememiz gereken tutarı ödemek zorunda kalır.

Peki sadece kredi kartı borcumuzun asgari tutarını ödersek ne olur ? Yalnızca asgari tutarı ödediğimizde kalan tutara bankamız faiz uygulamaya devam eder, bizim için herhangi bir sakınca doğurmaz. Biraz itibarımızı etkiler ve kredi notumuzu düşürür o kadar. İlerleyen zamanda bir düğün, nişan vb. bir durum yaşayacak ve kredi çekeceksiniz kartınızı düzenli olarak borcunuzu tamamını ödemenizi öneririz 🙂

Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gereken teorik bilgileri zaten sizler biliyorsunuzdur. Biz asıl size duygusal ($) boyutundan bahsedecek olursak. Elinizde sürekli olarak bir kaynak var ve bu kaynak tükenene kadar ihtiyacınız olmasa dahi elde etmek istediğiniz şeyler için kaynağı harcamayı göze alırız. Yani elimizde bir kredi kartı var ve limiti de oldukça yüksek bu durumda gezinirken karşımıza çıkan ihtiyacımız olmayan pahalı bir telefonu bile o anda hiç düşünmeden alabiliriz. Bu insanın doğasında var, bu sebeple alacağımız şeyi almadan önce en az 5-10 kere bunu almaya ihtiyacım var mı  gerçekten diye düşünerek almalıyız.

Satın almadan önce en az 5 gün beklemeliyiz ve her gün bu soruyu kendimize sormalıyız. Emin olun 3. gün aslında ihtiyacınızın olmadığını görecek ve almaktan vazgeçeceksiniz.

Bu günlükte bu kadar bizi takip ettiğiniz için teşekkürler. Bir önceki yazımız Kendi işini kurmak isteyenleri bekleyen olumsuzluklar yazımızı okumadıysanız okumanızı öneririz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Benzer Yazılar

Bunu Paylaş:

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://girisimcifilozof.com/kredi-kartimin-sadece-asgarisini-odersem-ne-olur/

Yorumu formunu geç

  • Enes Talha on 29 Ekim 2017 at 10:59
  • Cevapla

  Yazının sonundaki 5-10 kere bunu almaya ihtiyacım var mı diye sormalıyız kısmı çok ilginç. Denemek lazım 🙂 Ama bende işe yarayacağını pek sanmıyorum

  • Kadir TPT on 29 Ekim 2017 at 22:34
  • Cevapla

  Kredi kartı borcunu asgari ödemesi 3 aydan fazla olunca kart iptal olur mu?
  Çünkü 3 aydır kredi kartı borcumun asgarisini ödüyorum.

  1. mrb kadir bey 3 ay dan fazla olunca kredi kartı iptal olmaz.Asgarisini ödediğinizde sadece kredi notunuz çok fazla yükselmez. Eğer 3 ay boyunca ödeme yapmazsanız kart kullanıma kapatılır. Kredi kartının tüm borcunu ödedikten sonra tekrar kullanıma açılır.

  • Banu Bal on 4 Ocak 2018 at 17:55
  • Cevapla

  Bende kredi kartımın asgarisini ödüyorum ve bu kredi puanımı olumlu etkiliyor.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.