Kredi Çekip Yatırım Yapmak Mantıklı Mı ?

Kredi Çekip Yatırım Yapmak Mantıklı Mı ?

Yatırım yapmanın, geleceğinizi maddi anlamda garanti altına almak için gerekli olduğunu biliyorsunuz. Aynı zamanda paranızı doğru yönetmenin de gerektiğini biliyor musunuz? Çünkü yatırım konusu dahil olmak üzere dikkat edilmesi gereken en önemli konu, para yönetimidir.Yatırım yapmaya doğru atacağınız adımların başına, para yönetimini koyarsanız çok daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Aynı zamanda paranızı doğru yönetebildiğiniz sürece kazandığınız paranın değerini anlarsınız.

Para yönetimi, yalnızca yatırım konusunda değil; aldığınız maaşınızı doğru bir şekilde kullanma konusunda da geçerlidir. Maaşınızı yönetirken ayrı, yatırımlarda teminatınızı yönetirken ayrı faydaları bulunduğunu da unutmamalısınız. Gelelim, banka kredisi ile yatırım yapma konusuna…

Banka kredi çekerek yatırım yapmanın doğru olup olmadığının mantığını anlayabilmek için sizlere para yönetimi konusundan bahsettim. Çünkü yatırımlarla değerlendireceğiniz parayı unutmanız gerekir. Kredi gibi geri ödenmesi gereken bir para ile yatırım yaptığınız zaman, büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni, kaybetme ihtimalinizin her zaman var olmasıdır. Eğer kredi çekerek yatırım yaptığınız zaman, başarısız olursanız büyük bir borcun altına girmiş olacaksınız. Bu durumu aklınızın bir köşesinde kazımanız gerekiyor. Şimdi yatırım yapılacak para ile ilgili birkaç önemli noktaya, hep birlikte göz atalım:

Banka Kredisi Çekerek Yatırım Yapmak

Yatırım yapmayı düşünüyorsunuz; ama istediğiniz piyasaya girmek için paranız yok. İşte bu durumda, birçok kişinin aklına, borç istemek veya kredi çekmek gelir. İkisi de oldukça risklidir; çünkü kazanmak söz konusu olduğu gibi kaybetmek de bir ihtimaldir. Borç, kredi gibi geri ödenmesi gereken paralarla yatırım yapıp kaybettiğiniz zaman, işler karışacaktır. İşte bu nedenle banka kredisi çekerek yatırım yapmak, hisse senedi almak yanlıştır.

Banka kredisi çekerek yatırım yaptığınız zaman, karşılaşabileceğiniz durumlardan birisi de borcu ödeyene kadar kara geçememenizdir. Sonuçta bankadan belli bir faiz oranını kabul ederek kredi çekiyorsunuz ve borcunu 3 iken 5 olarak geri ödüyorsunuz. Doğal olarak yaptığınız yatırımdan elde ettiğiniz parayla önce bu borcu kapatmanız gerekiyor. Bu nedenle de yatırımlara, eksiden başlamış oluyorsunuz. Kara geçebilmek için de bankadan çekmiş olduğunuz krediyi kapatmanız gerekmektedir.

Yatırım Yapılacak Para Nasıl Bulunur?

Yatırım yapacağınız paranın, normal geçinme koşullarınızı etkilemeyecek olması gerekiyor. Yani eviniz için gerekli olan parayla yatırım yapmamalısınız. Örneğin, kira parasını yatırım için kullanmamalısınız. Bu gibi ihtiyaçlarınızdan sonra elinize kalan parayla yatırım yapmak çok daha doğrudur. Hatta bunun öncesi tasarruf sahibi olmaktan geçmektedir. Tasarruflu bir tüketici olmalısınız ve kazandığınız parayı son kuruşuna kadar harcamak yerine bir kısmını biriktirmek için ayırabilmelisiniz. Bunları söylediğimiz zaman, birçok kişi tepki göstermektedir. Evet, zor yaşam koşullarına sahip olan kişiler var ve eline geçen parayla hayatının bir kısmını idam ettirebiliyor.

Kazanılan paranın yetersiz olması durumunda yapılabilecek ek işler olduğunu hepimiz biliyoruz. Mevcut durumumuzdan şikayetçi olmak yerine, bu durumu düzeltmenin yollarını aramalısınız. Çünkü şikayet ederek elinize hiçbir şey geçmeyecektir. Gelirinizden memnun değilseniz arttırmanın yollarını aramalı, tasarruflu olmalı ve birikim yapmalısınız. İşte bu şekilde biriktirmiş olduğunuz para ile yatırım yapabilirsiniz. Evet, burada da bir emek söz konudur; ama borçlanmaktansa birikimlerle yatırım yapmak çok daha mantıklıdır. Ayrıca yatırım yapmayı kafanıza koyduğunuz zaman, iyi bir bilgi ve deneyim alarak birikimlerinizi kaybetmemenin yollarını da bulabilirsiniz.

Yatırımda Para Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Yatırımda elde edeceğiniz başarı ile doğrudan ilişkili olan en önemli konulardan birisi, para yönetimidir. Çünkü bir piyasaya yatırmış olduğunuz parayı, doğru bir şekilde yönetemezseniz bir başarı da elde edemezsiniz. Örneğin; piyasaya yatırdığınız tüm paranızı tek bir işlem veya yatırım aracına harcarsanız beklenmedik bir durumla karşılaştığınız zaman, hepsini kaybetme riskini almış olursunuz. Bu nedenle piyasaya yatırdığınız paranın, ne kadarlık bir kısmı ile nasıl bir portföye yatırım yapacağınızı belirlemelisiniz. Tek bir yatırım aracıyla işlem yapmak yerine, portföye yatırım yapmak çok daha iyi sonuçlar elde edebilmenizi sağlayacaktır.

Tek bir yatırım aracı ile işlem yaparak, yalnızca tek bir risk üstlendiğinizi düşünüyorsanız yanılırsınız. Çünkü üstlendiğiniz tek bir risk nedeniyle tüm paranızı kaybetme olasılığıyla karşı karşıya gelirsiniz. Bu durumda ise hatalarınızı telafi edecek imkanı da bulamazsınız. Bu nedenle portföye yatırım yapmak, risk dağılımı sağlar. Aynı zamanda kademeli alımlar yaparak, hem riskli durumlara karşı önlem alırsınız hem de daha fazla karı elde edebilirsiniz.

Yatırım yapmak için ayırdığınız parayı, mantıklı bir şekilde kullanmalısınız. Yaşadığınız kayıplar karşısında, geri dönüp bakmalısınız ve nerede hata yaptığınızı belirlemelisiniz. Aynı hatayı tekrarlamamak için bu şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Eğer bunu yapmazsanız paranızın tükenmekte olduğunu fark etmezsiniz ve yatırımlardan eliniz boş dönersiniz.

Hangi piyasada işlem yapmayı düşünüyorsanız yatırımlara başlamadan önce belli bir eğitim aşamasından geçmeniz gerekmektedir. Bu eğitimlere önem vererek, istediğiniz sonuçları elde etmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlamış olursunuz. Bir hevesle bilgisiz ve deneyimsiz bir şekilde girdiğiniz işlemlerden, zarardan başka bir şey elde edemeyeceksiniz. Günümüzde internet sayesinde ücretsiz olarak eğitim alabiliyorsunuz. Aynı zamanda sanal para ile işlem yapma imkanı sunan demo hesaplardan faydalanarak, belli bir deneyime sahip olduktan sonra yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede de yatırım yaparken nelerle karşılaşabileceğinizi öğrenerek, paranızı bilinçli bir şekilde değerlendirmiş olursunuz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Benzer Yazılar

Bunu Paylaş:

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://girisimcifilozof.com/kredi-cekip-yatirim-yapmak-mantikli-mi/

  1. Yatırım yaparken çekilen kredinin faiz tutarı çok fazla değilse kredi çekilebilir ve yatırım yapılabilir fakat şöyle bir şeyde var eğer çekilen kredinin faizi çok fazla ise yapılacak olan işle ilgili genel bir değerlendirme yapılması çok iyi olur gerekirse bu konuda uzman kişilerden de yardım almak daha iyi olacaktır.

    Fakat şöyle bir gerçekte var. Bazen bazı şeyleri başarabilmek için daha doğrusu bazı şeylerin sonunu görmek için bazı riskleri de göze almamız gerekir.

    Sonuç olarak bazen risk almak kazandırabilir. Yatırıp yapmayı düşünenler için çok faydalı bir yazı olmuş eline sağlık kardeş.

    1. Kredi çekip BTC yatırım yapılacaksa risk alırsın ama kazanç sağlarsın. Diğer yatırım araçlarını kredi çekilerek yapılmasını önermiyorum.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.