Kosgeb Desteklerinden Nasıl Faydalanılır ?

Kosgeb’in Yeni Girişimcilik Desteği (50.000 TL  HİBE 100.000 TL FAİZSİZ KREDİ)

Size en çok gereken şey girişimci ruhuna sahip olmanız , iş fikrinizin olması  ve bununla beraber belli bir miktar sermayenizin olması  çünkü Kosgeb size tam olarak  iş yeri için gerekli olan harcamaları yaptıktan sonra yani tüm demirbaşları faturalandırıp banka üzerinden ödemelerinizi yapıp , iş planınızı hazırlayıp kosgeb’den onay aldıktan sonra fatura asılları ve ödeme dekontlarını ödeme talep formu ile teslim ettikten sonra sizin banka hesabınıza ödemeyi aktarmaktadır.

50.000 tl’ hibe için gerekli aşamalar aşağıda belirtildiği gibidir;

  • İlköğretim mezunu olmak
  • Girişimcilik eğitimine katılıp girişimcilik sertifikası almak
  • Vergi levhası ile ilgili resmi işlemlere başlayıp vergi levhasını almak
  • Makine ekipman (demirbaş) faturalarını almak ve banka üzerinden ödeme yapmak
  • İş planı hazırlayıp Kosgeb’ e sunmak

 50 BİN TL HİBE                                          

Kuruluş Giderleri  

Kosgeb’in kuruluş evrakları için sağlayacağı maksimum tutar 2000 TL’dir. Yapılan masrafların % 100 ünü karşılamaktadır. 2.000 TL masraf sunulması yeterlidir.

Makine Teçhizat İçin Gerekli Evraklar

Kosgeb makine ekipman-mobilya ve bilgisayar donanımı için sağlayacağı maximum hibe tutarı 18.000 TL’dir. Yapılan harcamalara yönelik kadınlar için %90 erkekler için %70 oranında destek verilmektedir. Kadınlar kdv hariç 20.000 TL, erkekler kdv hariç 26.000 TL fatura sunulması yeterlidir. Tüm ekipmanlar için proforma fatura (teklif) alınmalıdır. Bina tadilat aydınlatma hammadde giderleri destek kapsamına alınmaz. Alınan makine ekipman-mobilya ve bilgisayar donanımı yapılan işle ilgili olmalıdır.

 

İşletme Giderleri Desteği

Kosgeb işletme giderleri için sağlayacağı hibe miktarı maximum 30.000 TL’dir. Desteğe başlangıç tarihinden itibaren (kurul onayından sonra ) 24 ay içinde talep edilmektedir. Kira giderinin kadınlar için her ay ödenen tutarın %90 erkekler için  % 70 desteklenmektedir. Personel SGK giderini kiranın ise stopaj giderini karşılamaktadır. Kira ve personel giderinin % 50 sini (15.000 TL’yi makine ekipman-mobilya bilgisayar donanımı olarak talep edilmektedir.)

 

NOT: Tüm makine ekipman faturaları vergi levhası çıkarıldıktan sonra alınmalıdır ve banka yoluyla firmaya ödeme yapılmalıdır.

NOT: Kira ve personel ücretleri peşin ödenmemektedir. Vergi levhası çıkış tarihinden itibaren baz alınır ve onaydan önceki geçen süreyi baz alır. Siz kirayı peşin ödemiş olsanız bile size dolan süreye kadar aylık veya 3 aylık ödeme yapılır. Personel ücretleri içinde aynı kural geçerlidir. Personel sigortalı olmak zorundadır.

100.000 TL FAİZSİZ KREDİ 

100 bin tl faizsiz krediden faydalanmanız için faaliyet gösterdiğiniz iş ile ilgili Makine -Ekipman alımları için kullanabilirsiniz. Bunun için bankadan teminat mektubu almanız gereklidir. Onaylanan makine- Ekipman alımı için fatura ,banka ödeme dekontu ve teminat mektubu ile Kosgeb’e ödeme talebi formuyla beraber teslim ettikten sonra ödeme banka hesabınıza geçmektedir. 30 ay ödemesiz , 30 ay sonra 3 ayda bir 8 eşit taksitle ödemeye başlıyorsunuz.

Aklınıza takılan soruları yorum olarak bize iletebilirsiniz…

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Benzer Yazılar

Bunu Paylaş:

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://girisimcifilozof.com/kosgeb-desteklerinden-nasil-faydalanilir/

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.