Girişimci Ruhlu Olduğumuzu Nasıl Anlarız ?

Girişimci Ruhlu Olduğumuzu Nasıl Anlarız ?

Girişimci deyince aklımıza ne geliyor ? İyimser birisi mi, çekimser birisi mi yoksa masum birisi mi ? Yoksa kendini işine adamış birisi mi ? Tabi ki girişimcilerde bu özelliklere sahip olabilir fakat daha ağırlıkta olarak onları çılgın ve özünde belaya bulaşmayı seven maceracı tipler olarak vurgulamalıyız. Ele alacağımız bu yazıda girişimcilerin özelliklerini sayacağız. Sizde aşağıda bahsedeceğimiz özelliklerden bir veya bir kaçına sahipseniz girişimcilik ruhuna sahipsiniz demektir.

Girişimci Ruhlu Olduğumuzu Nasıl Anlarız ?

 • Hızlı Davranıp Harekete Geçmek:  

  Kafanızda bir konsept, bir iş fikri bulup hala harekete geçmiyorsanız girişimcilik ruhuna sahip değilsiniz demektir. Girişimcilik her şeyi enine boyuna hesaplayıp hemen harekete geçmekten ibarettir. Oturup kara kara düşünmek yerine direk olarak harekete geçip işin gidişatına göre yeni fikirler üreterek işleri yerine oturmalıdır. Sürekli iş planı  düşünüp doğru girişimlerde bulunmayanlar büyük resmi görmeyerek sadece yerinde saymaktadırlar.

 • Korkmak: 

  Korkmak aslında size kötü gibi gelebilir, fakat bir girişimci için korkmak tam tersidir aslında. Başarıyı yakalamayı hedefleyen büyük yatırımcılar hep başarısızlıktan korkan girişimcilerin kapısını çalarlar. Neden diye soracak olursanız başarısızlıktan korkan birisi işine dört elle sarılır ve başarıyı yakalamak için elinden gelen her şeyi yapar. Sizde başarısız olmaktan korku tir tir titriyorsanız aslında bunu fırsata dönüştürebilirsiniz.

 • Becerikli Olmak: 

  Girişimci olmak bir takım imkanlara sonradan sahip olmak değildir, elinde olan imkanları değerlendirip o imkanlarla en iyisini yapabilmektir. Yani tabiri caizse buna becerikli olmak diyebiliriz.

 • Nakit Akışıyla Kafayı Bozmak: 

  Nakit Kraldır, nakit candır,  tabi ki öyleyse nakit akış krallığının kalbinin atmasını sağlayan şey kandır. Firmaların ayakta kalabilmesi için bu akışı düzgün yapabilmelidir bir girişimci karlılıktan önce nakit akışı esastır. Ve bu yönetimi yapmak  girişimciye kalmıştır.

 • Kendi Başına Hareket Etmek: 

  Bazen hatalar yapmak kaçınılmaz olsa bir girişimci kendi başına hareket ederek elde edeceği fırsatları kaçırmadan değerlendirir. Gerçekten bir girişimci iseniz mevcut durumdan asla hoşnut olmayacaksınız. Sizde bir girişimci ruhu olduğunu anlamayabilirsiniz bu durumda yada çevrenizdeki insanlar size tuhaf gözlerle bakabilir fakat siz mevcut durumla yetinmeyi bilmiyorsunuz.

 • Yeri Geldiğinde Gözünü Karartmak: 

  Gerçek girişimciler maceraya atılmayı sever demiştik. Girişimci ruhuna sahip birisi girişimleri uğruna evlerini arabalarını ipotek ettirip tüm kredi kartlarını dibine kadar fütursuzca kullanmaya razıdır. Girişimcilere bir bakıma iyimser bir polyana diyebiliriz, çünkü yatırdıkları parayı hep geri alacakları düşüncesi ile hareket ederler.

 • Değişime Açık Olmak: 

  Girişime başladığınızda ürettiğiniz ürünü uzun süre geçmesine rağmen hala aynı haliyle devam ettiriyorsanız ve bundan utanmıyorsanız sizin girişimcilik ruhunuz sönmüş, eskimiş ve birazda püskümüş bence o sebeple derhal ürünlerini ve kendinizi güncellemelisiniz. Bir girişimciye yakışmıyor yahu değişime açık olun.

 • Zorlukları Sevmek: 

  Sıradan insanlar herhangi bir sorunla karşılaştıklarında o sorundan en kolay şekilde kaçma yolunu yani topu başkasına atma yolunu tercih ederler. Girişimciler ise zorluklara göğüs germeyi seçer. Bir girişimci zordan asla kaçmaz, zorluklar asla girişimciler yıldırmak.

 • Kendini Farklı Görmek: 

  Girişimciler genelde toplum tarafından sevilmezler. Toplumun gözünde genelde itici,gıcık,ukala olarak görülürler. Fakat bu durum girişimcilerin umrunda bile değildir çünkü onlar farklı görünmeyi severler farklılık yaratmayı da. Girişimciler ile normal insanları birbirinden ayıran özelliklerden biriside budur.

 • Başarısızlıkları Unutup Yoluna Devam Etmek: 

  Hayatta başarılarla karşılaşacağımız gibi başarısızlıklarda karşılaşabiliriz bir girişimci zaten bu sözü benimsemiştir. O halde ne yapmalı yola devam etmeli. Her sabah kalktığımızda sıfırdan başlamış olsa da bir girişimci asla pes etmeden yoluna devam eder.

İnternetten Nasıl Para Kazanılır ? adlı yazımızı okumayı unutmayınız.
[Toplam:9    Ortalama:5/5]

Benzer Yazılar

Bunu Paylaş:

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://girisimcifilozof.com/girisimci-ruhlu-oldugumuzu-nasil-anlariz/

  • Mustafa on 12 Ocak 2018 at 11:48
  • Cevapla

  Bu yazıdan sonra anladım ki girişimci ruhluymuşum. Zaten bir çok fikir kafamda doğuyor ama bir türlü icraat yapamıyorum 🙂

  • Hakan Yöntem on 12 Ocak 2018 at 14:49
  • Cevapla

  Risk alıp bütün emeğimin sermayemin gitmesinden korkuyorum desem yeridir. Bir türlü karar veremiyorum. Düşünce fikir herşey var ancak uygulamaya gelince ya tutmazsa ya bütün sermaye boşa giderse diyerek insan tereddüt ediyor hep.

  • Gökhan on 12 Ocak 2018 at 18:16
  • Cevapla

  Yazının çok iyi oldugunu söylemek isterim ama bir fikir gelince aklıma onu hayata geçirecek bir sermaye bulmak sıkıntı oluyor

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.