Franchising Nedir – Nasıl Alınır ?

Franchising Nedir – Nasıl Alınır ?

Bu gün size Franchising hakkında bilgi vermek istiyoruz, araştırmalarımız üzerine sade bir yazı bulamadığımız için bilmeyenler için Franchising Nedir konusundan açık bir şekilde bahsetmek istedik. Fazla uzatmadan hemen konuya girelim.

Franchising Nedir ?

Franchising  bir iş stratejisidir. Şirketlerin pazar payından orantısız şekilde faydalanabildiği bir dağıtım sistemidir.

Gittikçe daha fazla marka odaklı kültürlerde yaşıyoruz. İnsanlar daha önce hiç duymadıkları bir şirketten ürün satın alma konusunda isteksizler. Öte yandan, mükemmel bir imaj veya iyi bir üne sahip bir markadan alışveriş yapmaktan büyük memnuniyet duyarlar.

Markanızı alışveriş yapmaktan memnuniyet duyulacak bir marka haline getirirken , sizinle çalışmaktan memnuniyet duyacak ve markanızın bayrağını her yerde en iyi şekilde taşıyacak Franchisee’lerle çalışmak da bir diğer önemli hedefiniz olmalıdır.

Bir Franchisee (Franchise Alan) için ortalama başarı oranı, bağımsız bir işin başarı oranından çok daha fazladır. Bununla beraber istatistikler az sayıda kişinin bunun sebebini anladığını göstermektedir. Basitçe aşağıda listelenen başarı faktörlerinden dolayı Franchisee’ler net avantaja sahiptir.

Master Franchise = Franchisor (Franchise Veren) –> Franchisee’lerine (Franchise Alan’lara) şu imkanları sunar:

 • Pazarlama programları ile Marka imajını ortaya koyar ve sürekli bir şekilde müşterileri çeker.
 • Başarısı kanıtlanmış Operasyon Sistemiyle müşterisini elinde tutar ve alışveriş sıklığı sağlar.
 • Sürekli destekte bulunmak suretiyle Franchisee’lerine işin her alanında yardımcı olur.
 • Mevcut pazardaki gelişim fırsatlarını takip eder veya yeni pazarlara giriş yapar.

Nasıl Franchising Alırım ?

Franschising almanın ilk adımı ilgilendiğiniz ana firmayla (franchisor) temas kurmaktır. Ana firmaya niyetinizi söylediğinizde genellikle sizden anket veya başvuru formu doldurmanızı isterler.

Ana firmanın finansmanla ilgili detaylı bilgi sorması sizin şaşırtmasın. Ana firma kişisel birikimleriniz hakkında bilgi sahibi olmak ister.

Ayrıca eşinizin finansal durumuyla ilgili de sorular sorulabilir. Ana firma bayi açmak ve başarılı bir şekilde yönetmek için gerekli olan finansal yükümlülüklerin altına girip giremeyeceğinizden emin olmak ister.

Size deneyimleriniz, öz geçmişiniz ve hatta arzularınızla ilgili de sorular soracaklardır. Bu sorular sayesinde ana firma sizin franchise modeline uygun olup olmadığınızı ve işletmeyi başarılı bir şekilde yönetip yönetemeyeceğinize karar verir.

Ana firmanın geliştirdiği sisteme uyum sağlayan bayiler başarılı olurlar. Bu nedenle fazla bağımsız veya işleri aksatacak kişilerle çalışmak istemezler.

Bunu Paylaş:

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://girisimcifilozof.com/franchising-nedir-nasil-alinir/

Yorumu formunu geç

  • Enes Talha on 16 Ocak 2018 at 11:58
  • Cevapla

  Franchising alımı hakkında detaylı bir yazı olmuş. Uzun zamandır düşündüğüm ve araştırdığım bir konuydu. Yazı için teşekkür ederim.

  • Burak on 16 Ocak 2018 at 15:23
  • Cevapla

  uzun zamandır araştırıyordum hiç bir yerde bulamıyordum yazı için teşekkürler

  • yasin kalem on 16 Ocak 2018 at 16:04
  • Cevapla

  çok bilgilendirici ve detaylı adım adım açıklamışssınız başarılarınızın devamını dilerim 🙂

  • Kemal üreten on 16 Ocak 2018 at 21:04
  • Cevapla

  Benzin istasyonları da bu olaya giriyor sanırım yanılmıyorsam? Belli şartları olması gerek yanılmıyorsam Franchising verebilmek için?

  1. Tabi ki yeme,içme giyim vs. gibi her sektörde bayilik almak veya vermek mümkündür. En önemli nokta ise bu durumda markalaşmış olmaktır.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.